Még verőfényes napsütés terítette be a várost, mikor Berti útra kelt, hogy meglátogassa Avtit, és közösen sétáljanak egyet Turboval, a border collie-val. Azonban mire a házhoz ért, beborult az ég. No nem az árokba, fejjel lefele, csak feltette magára a sötétítőfüggönyt.
B: Szia, Avti! Mehetünk sétálni, vagy majd máskor?
A: Szia, Berti! Miért ne mehetnénk?
B: Csak mert a megállapodás úgy szólt, hogy csak akkor megyünk kutyát sétáltatni, ha nem esik az eső.
A: Igen, de úgy látom, nem fog esni az eső, vagy legfeljebb csak pár szemet.
B: Úgy gondolod? Mennyi esőt tippelsz?
A: Elég ránézni Turbókára, meg a széles vigyorára, szerinte egy gramm eső se fog esni most, és nem valószínű, hogy ki tudná számolni, hány százalék az esélye annak, hogy elázik. Induljunk is, nosza.
B: Kinek, mi a fontos, ugyebár. Legfeljebb magára vehetne egy elegáns ballonkabátot, amilyet a régi filmekben viselt pl. Humphrey Bogart, vagy az, aki énekelt az esőben.
A: Gene Kellyre gondolsz?
B: Ha ő volt az, aki súlyosan megfázva tapicskolt az utca pocsolyái közt és felugrott a lámpaoszlopra, akkor igen.
A: Az Ének az esőben című filmben pont ezt tette. Akkoriban nem sok esélyt adtak, hogy sikeres lesz a filmje, annyira eltért az addig megszokott zenés drámáktól, s mégis ezzel a szereppel azonosították később.
B: Igen, nehéz azt előre megtippelni, mennyi a siker esélye, vagy hogy mennyi eső esik.
A: Az eső mértékét? Miért, Te nem láttad a Vissza a jövőbe című film 2. részét?
B: Amelyikben előre utaznak a jövőbe 30 évet?
A: Igen, abban volt az, hogy a doki, amikor 2015-ben landolt a DeLoreannal, várt néhány másodpercet, s menetrendszerűen elállt az eső, s akkor mondta azt, hogy "Bár a posta volna olyan megbízható, mint a meteorológia!". :)
B: Emlékszem, és arra is, hogy ez csak egy tudományos-fantasztikus film.
A: Az igaz, de azóta sokat fejlődött a meteorológia, egész pontos előrejelzéseket, hogy úgy mondjam tippeket tudnak adni.
B: Ha már a pontos tippekről van szó. Lehet az ellen valamit tenni, hogy ha felteszek egy tippelős kérdést, akkor a túl nagy mellétrafálásokat ne díjazzam akkor sem, ha mégis az volt a legközelebbi tipp? Vagy a másik eset, amikor valaki azért nem kap pontot, mert pl. egy hegycsúcs magasságának tippelésekor 1-2 métert tévedett? Van erre gyógyír?
A: Hogyne lenne! Csak épp kevesen alkalmazzák, mert egyszerűbb két adott mennyiséget összehasonlítani és a legközelebbit kihirdetni jónak, valamint - az utóbbi esetben - csak egy adott értéket elfogadni válaszul. Pedig arra, aki 1-2 métert téved egy hegycsúcs magassága esetében, nem lehet azt mondani, hogy ne lenne tisztában ama hegy legmagasabb pontjának magasságával. No, induljunk, és közben elmagyarázom.
A megoldás a tippelős kérdésekre adott eltérő tippekre a tűréshatár alkalmazása. Ezzel egyrészt a túl távoli tippek is kiszűrhetőek, másrészt a közeli, de nem teljesen pontos válaszok is elfogadhatóak.
PÉLDÁK HELYTELEN KÉRDÉSRE:
1. Melyik évben volt a muhi csata?
2. Melyik évben volt az anghiari csata?
3. Hány méter magas a Kékes-tető?
4. Hány méter magas Afrika legmagasabb pontja?
HELYES VÁLASZOK:
1. 1241
2. 1440
3. 1015
4. 5895
A két-két kérdés egyike magyar vonatkozású, a másik pedig nem magyar. Kézenfekvő, hogy egy Magyarországra vonatkozó kérdést egy magyar kvízjátékban pontosabban illik ismerni. Ez viszont nem jelenti azt, hogy az anghiari csatát is pontosan olyan jól kell tudni, hiszen nem is olyan mélységben tanították, mint a muhi csatát. (Ezt a csatát festette meg Leonardo da Vinci, amelyről az Előszó is megemlékezik. Amennyiben a kérdésbe a kérdésíró becsempészi ezt a tényt, akkor akik tudják, mikor élt és alkotott "az ördög cimborája", akkor már nem tippel 1519-nél nagyobbat.) Az egyes hegycsúcsok tanítása is csak hozzávetőleges.
Ezért érdemes bevezetni a differenciált tűréshatárt. Persze, a muhi csatáról egy bizonyos nézet szerint csak a teljesen pontos válasz elfogadható, viszont, mivel egy közel nyolc évszázaddal ezelőtti eseményről van szó, így egy kis tűréshatár belefér. Ezt a kérdező az adott körülményekhez (a játék helyszíne, pl. iskola vagy szabadidős klub), valamint a válaszadók megoszlása (pl. diákok vagy történelemtanárok, esetleg nyugdíjasok) variálhatja.
PÉLDÁK A FENTI KÉRDÉSEK HELYES FELTEVÉSÉRE:
1/1. Melyik évben volt a muhi csata? (+/- 1)
1/2. Melyik évben volt a muhi csata? (+/- 10)
1/3. Melyik évben volt a muhi csata? (+/- 1%)
2/1. Melyik évben volt az anghiari csata? (+/- 20)
2/2. Melyik évben volt az anghiari csata? (+/- 50)
2/2. Melyik évben volt az anghiari csata? (+/- 5%)
3/1. Hány méter magas a Kékes-tető? (+/- 1)
3/2. Hány méter magas a Kékes-tető? (+/- 15)
3/3. Hány méter magas a Kékes-tető? (+/- 1%)
4/1. Hány méter magas Afrika legmagasabb pontja? (+/- 40)
4/2. Hány méter magas Afrika legmagasabb pontja? (+/- 100)
4/2. Hány méter magas Afrika legmagasabb pontja? (+/- 1%)
HELYES VÁLASZOK:
1/1. 1240-1242 között elfogadható
1/2. 1231-1251 között elfogadható
1/3. 1229-1253 között elfogadható
2/1. 1420-1460 között elfogadható
2/2. 1390-1490 között elfogadható
2/3. 1368-1512 között elfogadható
3/1. 1014-1016 között elfogadható
3/2. 1000-1030 között elfogadható
3/3. 1005-1025 között elfogadható
4/1. 5855-5935 között elfogadható
4/2. 5795-5995 között elfogadható
4/3. 5836-5954 között elfogadható
Természetesen a tűréshatárokat másképp is meg lehet határozni, mint az itt felsorolt szigorúbb, és kevésbé szigorúbb intervallumok. A lényege, hogy akik ezen értékek közé eső tippet adnak, azokról elmondható, hogy a játékvezető meghatározása alapján eleget tettek a helyes válasz elfogadásához szolgáló kritériumoknak. Ez tehát egy szubjektív elem, amit a játékvezető az adott játékhoz és a játékosokhoz mérten alakít ki.
Más a helyzet azoknál a tippelős kérdéseknél, amelyek folyton változó, vagy esetlegesen változó értékekre vonatkoznak - jellemzően a sport világában fordulnak elő ilyen esetek.
PÉLDÁK HELYTELEN KÉRDÉSRE:
5. Hányszoros olimpiai bajnok a magyar férfi vizilabda-válogatott?
6. Hányszor nyerte meg saját hazája futball-bajnokságát a Real Madrid?
HELYES VÁLASZOK:
5. 9
6. 33
Legyünk optimisták, s kívánjuk azt, hogy egyik kérdés/válasz kombináció se legyen sokáig helyes. És akkor már látszódik is, hol van a kutya elásva.
B: Úgy látom, inkább Turbo ás ki valamit, lehet, hogy a titkos módszert a következő olimpiai bajnoki cím megszerzéséhez.
A: Inkább itt ásson, mint otthon, a veteményesben.
PÉLDÁK A FENTI KÉRDÉSEK HELYES FELTEVÉSÉRE:
5. Hányszoros olimpiai bajnok volt a magyar férfi vizliabda-válogatott 2018-ig?
6. Hányszor nyerte meg 2018-ig saját hazája futball-bajnokságát a Real Madrid?
A helyes válaszok nem változtak most, és a későbbiekben sem fognak (kivétel persze az olyan vis maior eseteket, mint amikor utólag módosítják visszamenőlegesen a sporttörténelmet, azaz elvesznek vagy adnak egy-egy bajnoki címet, aranyérmet stb.).
B: Ezek szerint azt sem kell tudni, hogy mikor volt a mohácsi vész?
A: De igen, szombat délután! Ugyanis a "mikor" nem egy egzakt kvízkérdőszó, de erről majd máskor. A szokásjogon nehéz változtatni, így a nagy történelmi dátumokat, jeles csatákat nem baj, ha pontosan kéri a játékvezető, valamint az olyan számokat is, ahol jelentősége van annak, miért az a helyes válasz, pl. hogy hány pontot kell elérni a játszmagyőzelemhez a snapszer nevű kártyajátékban?
B: Az a Hatvanhat másik neve, ugye?
A: Igen, éppen ezért 66-ot. Vagy például, ha megkérdik, hogy hány kockából áll egy normál, 3 * 3-as Rubik-kocka, akkor abban az az igazi tudás, ha valaki pontosan tudja a kockák számát.
B: Három sorban helyezkedik el 9-9 kocka, az 3 * 9 = 27, igaz?
A: Majdnem. Ehhez vagy elő kell venni egy valód Rubik-kockát, vagy egy kis térlátás szükséges, ugyanis csak 26 kockát látunk, a közepén a "mag" a szemnek láthatatlan. És aki már szedett szét Rubik kockát, tudja, hogy belül egy műanyag gömb van, ami a forgatást segíti.
B: Ezek szerint szét kell szedni egy Rubik-kockát, hogy tudjuk a helyes választ?
A: Vagy olvasni kell a magyar feltalálókról. Egyébként valószínűleg párat szétszedtek, hiszen több száz millió példányt adtak el belőle az 1970-es évek közepe óta.
B: És ha én a Zemeckis-féle Rubik-kockát kérdezem meg a Ready Player One-ból?
A: Na, az lehet, hogy 27 kockából áll, vajon ki tudja, az író vagy a rendező?
B: Ez egy eldöntendő kérdés, felismerem. :) Viszont ha lenne most nálam egy ilyen, visszapörgetném egy perccel az időt, hogy helyesen felelhessek az előző kérdésre. :)
A: Szerintem már előtte Turbo kikapná a mancsával a kezedből, s visszatekergetné annyiszor, ameddig sétálhatnékja van.
B: Úgy látom a nyelve lógásából, hogy ma már nincs rá szüksége rá. :)
A: Igen, ideje visszaindulnunk, mielőtt tényleg elkap minket az eső.
ÚTRAVALÓ A KÉRDÉSÍRÓK TARISZNYÁJÁBA POGÁCSA HELYETT:
Tippelős kérdésnél vagy olyat érdemes megkérdezni, amit nem mindenki tud, s ilyenkor egy, a közönség igényére szabott tűréshatár (egész szám vagy százalék) segíthet eldönteni azt, ki tudja a helyes választ, s ki nem. Továbbá olyat, amit közmegegyezés alapján illik tudni, s ekkor nem muszáj tűréshatárt alkalmazni, viszont ekkor nem szabad elfogadni a legkisebb tévesztést sem, kivéve írásos kvíznél, ahol a nyilvánvaló elírást, pl. a "Melyik évben koncertezett Magyarországon a Queen együttes a XX. században?" kérdésre véletlenül 1896-ot ír valaki - a helyes - 1986 helyett. Továbbá ahol van tűréshatár, ott nem szabad külön pluszponttal díjazni a pontos válaszadót, hiszen előfordulhat, hogy olyan a kérdés, amely olyan adatra vonatkozik, amiről több forrás eltérően ír, pl. hegycsúcsok magassága. Végezetül kerülni kell azokat a tippelős kérdéseket, amelyek várhatóan módosulni fognak a jövőben, vagy ki kell hangsúlyozni, hogy melyik időállapotot tekinti mérvadónak a kérdező, pl. "Hány köztársasági elnöke volt Magyarországnak a XX. században?" (Hat.).
Visszafele haladva mégis eleredt az eső, ezt Turbo mosolyogva vette tudomásul, ugyanis a lógó nyelvébe rendszeresen belehuppant néhány esőcsepp, ami sikeresen megakadályozta dehidratációját. Közben azon ebmélkedett, hogy hazaérve mennyi viz lesz a tálkájában, s azt is örömmel vette tudomásul, hogy a kis eső elkergette a szeme elöl a macskákat. Hazaérve, Berti még megkérdezte, hogy vajon tényleg olyan boldog Turbo kutya, mint ahogy a mosolyán látszik, mire Avti azt felelte, hogy ha tippelnie kellene, ennek az esélye nagyjából 100%.
Turbo egy rövid ugatással jelezte, hogy szerinte is ez a helyes válasz.
És egy jó tipp a végére: Az egyes képekre kattintva videó indul el.
Források:
- Ének az esőben (Singing in the rain, 1952, MGM, forgalmazó: Mokép): https://www.eventim.co.uk/singin-in-the-rain-tickets.html Zene: INgrooves (on behalf of WaterTower Music); SOLAR Music Rights Management, EMI Music Publishing, CMRRA, and 14 Music Rights Societies
- Vissza a jövőbe 2. (Back to the future, Part II., 1989, Universal, forgalmazó: UIP-Duna Film)
- Rubik-kocka: https://www.emag.hu/rubik-kocka-kek-dobozban-3x3x3-5998476500016/pd/D6MG0YBBM/
(https://rkocka.hu/, forgalmazó: Rubik Kocka)
- Zemeckis-kocka (Ready Player One, 2018, Warner Bros, forgalmazó: InterCom)